Anoskopi

 Anoskopi Nedir ?

Anal kanalın içini kaplayan tabakanın özel metal bir aletle ile incelenmesine anoskopi denir. Anal kanal erkekte 4-5cm kadında 3-4 cm uzunluğundadır ve kalın bağırsağın dışarıya açıldığı ağza (makata) verilen isimdir. Bağırsağın vücut dışına açılan ağzını oluşturur. Dışkı artıkları ve gaz vücut dışına atılır.

Anoskopi Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Anüs (makat) hastalıklarının tanısında, fizik muayene ek olarak anoskopiden yararlanılabilir. Makattan kanama şikayeti olan hastalarda bu şikayetin nedenini araştırmak için doktor bu incelemeyi kullanılabilir.

Anoskopiİ Nasıl Yapılır ?

Hastaların fizik muayenesinin yapıldığı yerde anoskopi yapılabilir. Basit bir incelemedir. Bu inceleme bir çok muayene pozisyonunda yapılabilmektedir. En sık tercih edilen şekli, hastanın özel bir muayene masasında diz dirsek pozisyonunda yatarken incelemenin yapılmasıdır. Bel altındaki giysilerin aşağıya doğru indirilmesinden sonra doktor eldiven giydiği işaret parmağını dikkatli bir şekilde anüse (makatta) sokarak bu bölgede bir ağrı, hassasiyet, tıkanıklık olup olmadığını önce kontrol eder. Daha sonra üzerine kayganlaştırıcı jel sürülmüş olan metal anoskop cihazını makattan (anüsten) rektuma doğru ilerletir. Bu sırada hasta dolgunluk ve dışkılama ihtiyacı hissedebilir.

Anoskopi İçin Nasıl Bir Hazırlık Yapılmalıdır ?

İncelemeden hemen önce rektumun boşalması için lavman (rektumu boşaltman amacı ile kullanılan anüsten uygulanan ilaç) kullanılmalıdır. Ek olarak başka bir hazırlığa gerek yoktur.


Basit, kolay ve sorunsuz bir incelemedir.